IMGP5785

Terapia i leczenie odwykowe alkoholizmu

Kiedy konieczna jest terapia alkoholowa? Czy to już uzależnienie?

Każde używanie substancji psychoaktywnych niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Uzależnienie występuje wtedy, kiedy człowiek traci kontrolę nad przyjmowaną substancją i dochodzi do przymusu jej zażywania. Definicja uzależnienia wg klasyfikacji ICD 10 brzmi: „Uzależnieniem nazywamy kompleks zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których przyjmowanie substancji lub grupy substancji dominuje nad innymi zachowaniami, które miały poprzednio dla pacjenta większą wartość”. Kiedy powinniśmy pomyśleć o odwyku alkoholowym?

Aby stwierdzić uzależnienie, do którego pozbycia się konieczna jest terapia alkoholowa, muszą wystąpić co najmniej trzy z sześciu objawów:

  • Silne pragnienie przyjmowania substancji albo poczucie przymusu jej przyjmowania. Oznacza to, że osoba musi przyjąć substancję, żeby albo czuć się dobrze, albo nie czuć się źle. Charakterystyczne jest tu słowo przymus – osoba musi przyjąć substancję psychoaktywną.
  • Trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z przyjmowaniem substancji, jego rozpoczęcia, zakończenia lub ilości. Jeśli ktoś już sięgnie po narkotyk lub alkohol, to zaczyna w krótkim czasie powtarzać tę czynność – dochodzi do ciągu, którego sam nie jest w stanie przerwać. To właśnie dlatego tak ważne jest wsparcie otoczenia i zapewnienie warunków do nieprzerwanej terapii. Leczenie alkoholizmu przyniesie efekt dopiero wtedy, kiedy jest regularne i stosowane z nieprzymuszonej woli osoby uzależnionej.
  • Fizjologiczne objawy stanu odstawienia – zespoły abstynencyjne. Substancje uzależniające dają nie tylko objawy w trakcie ich brania, ale również w czasie ich odstawiania. Każda z nich daje trochę inne objawy abstynencyjne.
  • Stwierdzenie tolerancji – coraz większe dawki są potrzebne do wywołania stanu przyjemności.
  • Zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności. Osoba traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami. Interesuje ją tylko i wyłącznie branie narkotyków lub picie alkoholu. Zamyka się w środowisku osób używających substancji uzależniających.
  • Przyjmowanie substancji pomimo doświadczania jej szkodliwości. Mimo uszkodzenia wątroby, pobytów w izbie wytrzeźwień, spowodowania wypadków drogowych – alkoholicy nadal piją. Silniejszy jest przymus niż zdrowy rozsądek.

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą niezawinioną – nie można jej sobie zafundować na własne życzenie, jednak z własnej woli musimy podjąć decyzję o odwyku alkoholowym. Przeważnie pijemy alkohol bez świadomości skutków. Istnieje wiele mitów na temat alkoholu, alkoholików, alkoholizmu i czynników go wywołujących.

Alkoholizm powodowany jest przez szereg czynników: genetycznych, rodzinnych i społecznych. Z własnej woli nikt nie chce się uzależnić od alkoholu. Typową cechą uzależnienia od alkoholu jest też brak wyboru. Na początku człowiek pije alkohol z wyboru, jednak uzależnienie od alkoholu zabiera ten wybór i dyktuje częstotliwość, ilość i sposób picia.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, postępującą, śmiertelną, dlatego wymaga szybkiej interwencji i objęcia specjalistycznym leczeniem. Alkoholizmu nie nie można pozbyć się ot tak. Choroba przewlekła to taka, która rozwija się powoli. Od momentu, kiedy jesteś zdrowy (pijesz alkohol towarzysko, bez szkodliwych następstw) do momentu, kiedy uświadomisz sobie, że zostałeś alkoholikiem, może upłynąć dużo czasu.

Alkoholizm, jak każda choroba nieuleczalna, może doprowadzić do śmierci. Na leczenie, składa się detoksykacja oraz psychoterapia uzależnienia od alkoholu tzw. odwyk alkoholowy.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu daje efekt zaleczenia choroby alkoholowej. Oznacza to, że w przypadku nie stosowania profilaktyki zapobiegania nawrotom, choroba alkoholowa może ponownie ujawnić się w każdym momencie życia.

Jeżeli widzisz, że osobie w Twoim otoczeniu potrzebna jest terapia alkoholowa lub czujesz, że sam jej potrzebujesz – skontaktuj się z nami, nie czekaj aż będzie za późno!

TELEFON: 785-966-565 CZYNNY CAŁY TYDZIEŃ OD 9.00 DO 22.00

Zobacz nasze artykuły:

wineglasses-with-red-wine-on-table-at-garden-party

Kim jest wysoko funkcjonujący alkoholik

To dlaczego ośrodki leczenia alkoholizmu rosną jak grzyby po deszczu, a mimo to ciągle brakuje w nich miejsc powinno być odpowiedzią na powiększającą się skalę problemu jakim jest alkoholizm. Pomimo wysokiej świadomości społeczeństwa, które na każdym kroku uczulane jest na uzależnienie od alkoholu, przypadki alkoholizmu dotykają ludzi coraz częściej i w coraz młodszym wieku. Alkoholik […]

0 komentarzy